Kompozit Nedir?

Kompozit Nedir?

Kompozit Nedir?

Kompozit nedir ya da kompozit malzeme nedir sorusunu kısaca özetlemek gerekirse; kompozit, kimyasal ya da fiziksel özellikleri birbirinden ayrı iki veya daha fazla malzemenin birleştirilmesi sonucu üretilen malzeme türüdür.

Eritme ve kaynatma gibi bazı işlemlerle birleştirilen ham malzemeler bir araya getirildikten sonra ayrılmaları oldukça zordur.

Farklı maddelerin bir araya getirilmesiyle oluşan bu yeni malzemenin içindeki maddeler, birbirlerinin zayıf noktalarını yok etmek ve yeni bir karakter yaratmak için birlikte hareket ederler.

Kompozit nedir? kompozit malzeme nedir?

Kompozit malzemeler genelde iki temel maddeyi kapsar. Bu temel maddelerden biri matris isimli bağlayıcı bir maddedir. Takviye ya da taşıyıcı olarak isimlendirilen diğer temel malzemeyi birleştirmeyi sağlar.

Doğal Kompozit

Hayvanlarda ve bitkilerde de görülen kompozit malzeme ile doğada çok sık karşılaşırız. Ahşabı incelediğimizde de kompozit malzeme olduğunu görürüz. Lignin isimli sert yapı ve selüloz hücrelerinin üzerinde birikmiş yapılar ile polimer yapı beraber bulunur.

Pamukta da bulunan selüloz; lignin olmadan bir arada tutulamadığından pamuk rahatça ayrılabilir.

Kompozit malzemeye güzel bir örnek olarak gösterebileceğimiz kemikler; hidroksiapatit (kalsiyum tuzu) ile saç ve tırnakta da bulunan kollajen isimli bir protein maddenin birleşmesi ile oluşur. Yumuşak ve esnek bir yapıya sahip olan kollajen, hidroksiapatit ile birleşmeseydi destek ve hareket sistemimizi oluşturan kemikler oluşamazdı.

Erken Kompozit

Doğada kendiliğinden bulunan kompozitleri insanlar da yüzyıllardır üretmektedirler. Erken kompozitlere en iyi örneklerden biri olan tuğla, çamur ve samanın bir araya getirilmesi sonucu insanlar tarafından üretilmiştir.

Erken kompozitlere başka bir örnek olan beton; çimento ve kum, küçük taşlar ya da çakıl taşları gibi malzemelerin bir araya gelmesiyle üretilen en eski kompozit malzemelerden bir tanesidir. Günümüzde metal çubuk ve tel ilave edilerek betonun dayanıklılığı arttırılmıştır.

Modern Kompozit

Fiberglas modern kompozit malzemeye iyi bir örnek olarak verilebilir. Fiber ya da cam ilaveli plastik levha olarak da isimlendirilen bu modern mühendislik malzemesi; Kompozit rögar kapağı ve diğer altyapı malzemeleri, çatı, cephe, otobüs kaplamalarından, spor malzemeleri ve hijyen duvar levhalarına kadar pek çok malzemenin üretiminde sıklıkla kullanılmaktadır.

Takviye veya taşıyıcı malzeme ince iplikler halinde genellikle bir tür kumaş haline getirilmiş camdır.

Tek başına çok kuvvetli olan cam kırılgandır. Plastik matris cam liflerini birleştirir ve etkileyen güçleri azaltarak camın kırılmasını engeller.

Cam yerine karbon fiberin tercih edilmesiyle dayanıklı, hafif ve esnek malzemeler imal edilse de bu malzemeler fiberglas malzemelere kıyasla fazlasıyla pahalıdır.

Fiberglas üretimine ilave edilebilen çeşitli maddeler ve üretim teknikleri bu modern kompozit malzemenin pek çok olasılıkta ve çok daha uygun fiyatlarla cam ilaveli plastik kompozit yapı malzemeleri imal edilmesi mümkün olmaktadır.Kompozit rögar kapağı ve polimer ürünlerimizle sektörde uzun yıllara varan deneyimimizle çözüm ortağınız olmaktan gurur duyuyoruz.

ΜOZ TASARIM